Comm 305 all sections & acco 240 final exam

 

 

 

 

 

                                                                 

 

 

 

                                                           +

 

 

 

 

       
 
   
 

 

 

 

 

 

CONCORDIA UNIVERSITY

 

 

 

 

 

Course:                             Managerial Accounting,               

 

 

 

No.:                                   COMM 305 ALL SECTIONS & ACCO 240

 

 

 

Examination:                    Final                   

 

 

 

Date:                                 April 10, 2011

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

QUESTION I. 15 POINTS

 

 

 

Use the following information to calculate and answer the next 6 questions. (SHOW YOUR WORK)

 

 

 

Labrador Company produces a single product. It sold 75,000 units last year with the following results:

 

 

 

Sales                                                                $1,875,000

 

Variable costs              $750,000

 

Fixed costs                     300,000                       1,050,000

 

Net income before taxes                                       825,000

 

Income taxes (45%)                                              371,250

 

Net income                                                        $ 453,750

 

 

 

In an attempt to improve its product, Labrador is considering replacing a component part in its product that has a cost of $5 per unit with a new and better part costing $10 per unit during the coming year. A new machine would also be needed to increase plant capacity. The machine would cost $90,000, with a useful life of six years and no salvage value. The company uses straight-line amortization on all plant assets.

 

 

 

1.      Labrador’s break-even point in units last year was =20,000 units

 

 

 

2.      Product’s units that Labrador would have to sell in the past year to earn $247,500 in net income after taxes are  50,000

 

 

 

3.      If it holds the sales price constant and makes the suggested changes, Labrador’s break-even point in units in the coming year will be 

 

4.      If it holds the sales price constant and makes the suggested changes, Labrador have to sell to make the same net income before taxes as last year will be 114,000 units

 

5.      If Labrador wishes to maintain the same contribution margin ratio, selling price per unit of product must it charge next year to cover the increased materials costs will be $37.5

 

 

 

 

 

6.      The effect on the company’s net income before tax if the sales increased by 10% last year will be

 

 Do not prepare income statement. $112,500 increase =DOL X increase of sales X net income

QUESTION II-A. 7.5 POINTS

 

 

 

Use the following information to calculate and answer the next 3 questions. (SHOW YOUR WORK)

 

 

 

Taylor Enterprises sells its product for $40 per unit. It currently produces 100,000 units per year, operating at normal capacity, which is about 80% of full capacity. Taylor recently received a special order from a customer for 20,000 units. Production costs per unit for regular sales are direct materials $ 6, direct labour $14, and manufacturing overhead $12.  The $12for manufacturing overhead is based on $400,000 of annual fixed manufacturing overhead that is allocated using the normal capacity.

 

7.      Suppose the special order price is $520,000 for all 20,000 units, and assume that Taylor has sufficient capacity to fill the special order. Should it be accepted or not and how much the effect on the net income?

 

 

 

8.      Suppose that Taylor would like to earn $40,000 on this order and assume that there is sufficient capacity to fill the special order. What price per unit should Taylor charge for the special order?

 

 

 

9.      Suppose that the special order price is $650,000 for all 20,000 units, but there is not sufficient capacity to fill the order; 10,000 units of regular business will be replaced by the special order if it is accepted. Should Taylor accept the special order or not how much the effect on the net income?

 

 

 

QUESTION II-B. 7.5 POINTS

 

 

 

Use the following information to calculate and answer the next 3 questions. (SHOW YOUR WORK)

 

 

 

X&Y, Inc. makes 3 products, A, B, and C. X&Y, Inc only has 150 machine hours available each week. Contribution margin, machine hour requirements, and weekly customer demand information is as follows:

 

                                                                               A                B                C

 

                      Contribution margin per unit           $8              $4               $7

 

                      Machine hours required per unit     0.8             0.2              0.2

 

                      Weekly customer demand             400            600             500

 

10.  In what order should the products be produced?

 

 

 

                     

 

11.  How many units of each product should be produced?

 

 

 

 

 

12.  What is the maximum amount that Clark would be willing to pay, above the normal cost, for one more machine hour per week?

 

 

 

ANY EXTRA UNIT COME FROM B MARKET BECAUSE Weekly customer demand is 600 we filled 250 units. CM $20

 

 
QUESTION III-A. 5 POINTS

 

 

 

Use the following information to calculate and answer the next 2 questions. (SHOW YOUR WORK)

 

 

 

The Machining Division has a capacity of 2,000 units.  Its sales and cost data are:

 

Selling price per unit                                              $80

 

Variable manufacturing costs per unit                   $25

 

Variable selling costs per unit                                  $5

 

Total fixed manufacturing overhead             $200,000

 

13.  The Machining Division is currently selling 1,800 units to outside customers, and the Assembly Division wants to purchase 400 units from Machining.  If the transaction takes place, the variable selling costs per unit on the units transferred to Assembly will be $0/unit, not $5/unit.  What should be the transfer price in order not to affect its’ current profit?

 

 

 

14.  If the Assembly Division is currently buying from an outside supplier at $75 per unit, what will be the effect on overall company profits if internal sales for 400 units take place at the optimum transfer price?

 

 

 

 

 

QUESTION III-B. 5 POINTS

 

 

 

Use the following information to calculate and answer the next 2 questions. (SHOW YOUR WORK)

 

 

 

The National Division of  Roboto Company is buying 10,000 widgets from an outside supplier at $50 per unit. Roboto’s Overseas Division, which is producing and selling at full capacity (15,000 units), has the following sales and cost structure:

 

Sales price per unit                        $65.00

 

Variable cost per unit                       45.00

 

Fixed cost (at capacity) per unit       10.00

 

15.  If the National Division buys its 4,000 widgets from the Overseas Division, the transfer price should be

 

 

 

16.  If the Overseas Division meets the outside supplier’s price and sells the 4,000 widgets to National, the effect on overall company profits will be

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

QUESTION III-C. 5 POINTS

 

 

 

Use the following information to calculate and answer the next 2 questions. (SHOW YOUR WORK)

 

High Sound Corporation manufactures car stereos. It is a division of Quality Motors, which manufactures vehicles. High Sound sells car stereos to Quality Motors, as well as to other vehicle manufacturers and retail stores. The following information is available for High Sound’s standard unit car stereos costs: variable cost per unit $35; fixed cost per unit $25; and selling price to outside customers $90. Quality Motors currently purchases a standard unit car stereos from an outside supplier for $80. Because of quality concerns and to ensure a reliable supply, the top management of Quality Motors has ordered High Sound to provide 20,000 units per year at a transfer price of $40 per unit. High Sound is already operating at full capacity. High Sound can avoid $5 per unit of variable costs

 

17.  What is the minimum transfer price that High Sound should accept?

 

 

 

 

18.  What is the potential loss to the corporation as a whole because of this forced transfer price at

 

QUESTION IV. 17.5 POINTS

 

Use the following information to calculate and answer the next 7 questions. (SHOW YOUR WORK)

 

 

 

                                    January           February            March               April

 

Sales                           $30,000           $40,000           $50,000           $25,000

 

Production in units          1,000               1,500               2,000               2,500

 

 

 

Sales are 40% cash and 60% on account, and 60% of credit sales are collected in the month of the sale.  In the month after the sale, 40% of credit sales are collected.  It takes 4 KG of direct material to produce a finished unit, and direct materials cost $5 per KG.  All direct materials purchases are on account, and are paid as follows: 40% in the month of the purchase, 60% the following month. Ending direct materials inventory for each month is 40% of the next month’s production needs.  January’s beginning materials inventory is 1,080 Kg.  Suppose that both accounts receivable and accounts payable are zero at the beginning of January.

 

19.  Total cash sales for the January – March quarter are

 

20.  The accounts receivable balance at the end of March is

 

 

 

 

 

OR LONG ANALYSIS

 

Total credit sales – collections = Ending Balance

 

 

 

                                    J                       F                      M                     A        

 

Sales                            $30,000                       $40,000                       $50,000

 

Credit sales 60%          $18,000                       $24,000                       $30,000

 

Collections

 

January            cs                     $ 10,800          $ 7,200                       

 

February cs                                          $14,400                       $ 9,600                                               

 

March cs                                                                      $18,000                       $ 12,000         

 

 

 

21.  The ending direct materials inventory for March is =4,000 KG

 

 

 

                                                J                  F                     M                       A

 

22.  Material purchases costs for February are

 

23.  Cash payments on account for February are

 

 

 

24.  The ending balance in accounts payable for March is

 

           

 

25.  The net change in cash for the period January – March is

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

QUESTION V-A. 7.5 POINTS

 

 

 

Use the following information to calculate and answer the next 3 questions. (SHOW YOUR WORK)

 

 

 

Bella, Inc. has operated for 2 years. During that time it produced 3,000 units in year 1 and 2,400 in year 2, while sales were 2,400 units in year 1 and 2,700 in year 2. Variable production costs were $8 per unit during both years. The company uses last-in, first-out (LIFO) for inventory costing. The absorption costing income statements for these 2 years were:

 

                                                                Year 1                               Year 2       

 

Sales                                                               $48,000                             $54,000

 

Less cost of goods sold:

 

Beginning inventory                 $         0                              $ 6,600

 

Product costs                              33,000                               28,200

 

Ending inventory                        (6,600)      26,400              (3,300)      31,500

 

Gross profit                                            21,600                               22,500

 

Less operating expenses(S&A):

 

Variable                                       3,600                                 4,050

 

Fixed                                            5,000         8,600               5,000         9,050

 

Operating income                               $  13,000                           $  13,450

 

 

 

26.  Cost of goods sold for year 1 using variable costing would be

 

27.  Ending inventory for year 2 using variable costing would be

 

28.  Operating income for year 2 using variable costing would be

 

 

 

QUESTION V-B. 10 POINTS

 

 

 

Use the following information to calculate and answer the next 4 questions. (SHOW YOUR WORK)

 

 

 

Baylor, Inc. just finished its second year of operations. In the first year it produced 3,000 units and sold 1200. The second year resulted in the same production level, but sales were 3,600 units. The variable costing income statements for both years are shown below:

 

                                                                Year 1                               Year 2       

 

Sales                                                                    $ 60,000                           $180,000

 

Variable cost of goods sold                $28,800                             $86,400

 

Variable selling and administration         1,800       30,600               5,400       91,800

 

Contribution margin                                       29,400                               88,200

 

Fixed manufacturing overhead             15,000                               15,000

 

Fixed selling and administration           10,000       25,000             10,000       25,000

 

Operating income                                          $4,400                         $    63,200

 

29.  The total product costs during year 1 using absorption would be

 

30.  The operating income for year 1 using absorption costing would be

 

31.  The ending inventory for year 2 using absorption costing would be

 

32.  The operating income for year 2 using absorption costing would be

QUESTION VI. 25 POINTS

 

Use the following information to calculate and answer the next 10 questions. (SHOW YOUR WORK)

 

 

 

You have given the following information for a firm that has only been in business for one year. The firm is able to buy a new type of biodegradable plastic at a fixed price of $100 per roll. The plastic is then cut and sealed to make garbage bags. Fixed factory overhead is estimated to be $125,000 per year. During this past year, 8,000 cartons of garbage bags were produced, which represents 80% of the activity volume. You have the following information:

 

Rolls of plastic used

8,500

Variable overhead incurred

$70,000

Roll of plastic price variance

$0

Overhead efficiency variance

$7,500 U

Fixed overhead spending (budget) variance

$5,000F

Standard costs per carton of garbage bags:

Labour costs @ $10 per hour

$20

Rolls of plastic

1 roll

Total overhead

$20

 

 

 

Instructions

 

Compute the following:

 

33.  Standard direct labour hours allowed for units produced are

 

            Total costs of fixed overhead applied are

 

 Variable overhead spending variance is

 

34.  Actual number of direct labour hours incurred are

 

35.  Labour efficiency variance is

 

36.  Materials quantity variance is

 

37.  Fixed overhead volume variance is

 

  1. Manufacturing overhead controllable variance is

 

EduPacers
Calculate your paper price
Pages (550 words)
Approximate price: -

Why Work with Us

Top Quality and Well-Researched Papers

We always make sure that writers follow all your instructions precisely. You can choose your academic level: high school, college/university or professional, and we will assign a writer who has a respective degree.

Professional and Experienced Academic Writers

We have a team of professional writers with experience in academic and business writing. Many are native speakers and able to perform any task for which you need help.

Free Unlimited Revisions

If you think we missed something, send your order for a free revision. You have 10 days to submit the order for review after you have received the final document. You can do this yourself after logging into your personal account or by contacting our support.

Prompt Delivery and 100% Money-Back-Guarantee

All papers are always delivered on time. In case we need more time to master your paper, we may contact you regarding the deadline extension. In case you cannot provide us with more time, a 100% refund is guaranteed.

Original & Confidential

We use several writing tools checks to ensure that all documents you receive are free from plagiarism. Our editors carefully review all quotations in the text. We also promise maximum confidentiality in all of our services.

24/7 Customer Support

Our support agents are available 24 hours a day 7 days a week and committed to providing you with the best customer experience. Get in touch whenever you need any assistance.

Try it now!

Calculate the price of your order

Total price:
$0.00

How it works?

Follow these simple steps to get your paper done

Place your order

Fill in the order form and provide all details of your assignment.

Proceed with the payment

Choose the payment system that suits you most.

Receive the final file

Once your paper is ready, we will email it to you.

Our Services

No need to work on your paper at night. Sleep tight, we will cover your back. We offer all kinds of writing services.

Essays

Essay Writing Service

No matter what kind of academic paper you need and how urgent you need it, you are welcome to choose your academic level and the type of your paper at an affordable price. We take care of all your paper needs and give a 24/7 customer care support system.

Admissions

Admission Essays & Business Writing Help

An admission essay is an essay or other written statement by a candidate, often a potential student enrolling in a college, university, or graduate school. You can be rest assurred that through our service we will write the best admission essay for you.

Reviews

Editing Support

Our academic writers and editors make the necessary changes to your paper so that it is polished. We also format your document by correctly quoting the sources and creating reference lists in the formats APA, Harvard, MLA, Chicago / Turabian.

Reviews

Revision Support

If you think your paper could be improved, you can request a review. In this case, your paper will be checked by the writer or assigned to an editor. You can use this option as many times as you see fit. This is free because we want you to be completely satisfied with the service offered.

Open chat
Need help?
Hello,
for enquiries or orders talk to James here