Problem 8-35
Variable-Costing and Absorption-Costing Income
Tenley Company produces and sells wooden pallets that are used for moving and stacking materials. The operating costs for the past year were as follows:
During the year, Tenley produced 300,000 wooden pallets and sold 306,500 at $9 each. Tenley had 11,300 pallets in beginning finished goods inventory; costs have not changed from last year to this year. An actual costing system is used for product costing.
1. What is the per-unit inventory cost that will be reported on Tenley’s balance sheet at the end of the year? How many units are in ending inventory? What is the total cost of ending inventory? Round the per unit amount to the nearest cent.
Delivering a high-quality product at a reasonable price is not enough anymore.
That’s why we have developed 5 beneficial guarantees that will make your experience with our service enjoyable, easy, and safe.
You have to be 100% sure of the quality of your product to give a money-back guarantee. This describes us perfectly. Make sure that this guarantee is totally transparent.
Read moreEach paper is composed from scratch, according to your instructions. It is then checked by our plagiarism-detection software. There is no gap where plagiarism could squeeze in.
Read moreThanks to our free revisions, there is no way for you to be unsatisfied. We will work on your paper until you are completely happy with the result.
Read moreYour email is safe, as we store it according to international data protection rules. Your bank details are secure, as we use only reliable payment systems.
Read moreBy sending us your money, you buy the service we provide. Check out our terms and conditions if you prefer business talks to be laid out in official language.
Read more